DS18 PRO-DR1.35 1.35” High Temperature Kapton Voice Coil Screw-On Tweeter Compression Driver - 400 Watts Max Power, 200 Watts RMS, 8 OHMS, Titanium Diaphragm, Set of 1 (Renewed)
★★★★★ 4.1 59 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by junvelajewels.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 1.35" COMPETITION COMPRESSION DRIVER - These are the epitome of competition-quality compression drivers. Titanium diaphragm, Kapton voice coil and a ferrite magnet make these the best drivers available.
  • PEAK POWER HANDLING - At 400W Max and 200W RMS the PRO-DR1.35 compression driver boasts out-of-this-world power handling for a Pro audio sound you will love.
  • USE WITH A WIDE VARIETY OF HORN STYLES - This compression driver features standard 1" (25.4mm) TPI threading, which allows it to work as a replacement driver for many popular horns.
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
59 ratings | 24 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (45)
4 stars
7% (4)
3 stars
4% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
10% (6)